Yapay zeka insanları okumada da geçti

Yapay Zeka insanları okumada da geçti

Günümüz devleri Microsoft ve Alibaba’nın geliştirdiği yapay zeka teknolojileri, Stanford Üniversitesi’nde düzenlenen okuma testinde aldığı puanla, insanların elde ettiği puanı geçmeyi başardı.
Bu demek oluyor ki bu teknolojiler yeni çağ açacak.

IBM’in Deep Blue adlı bilgisayarı bundan tam 20 yıl önce satranç oyununda, ünlü satranç oyuncusu Gary Kasparov’u mağlup etmiş ve o günden bu yanadır da yapay zeka ve insanlık arasında süren çatışma devam ediyor.

Microsoft ve AliBaba’nın geliştirdikleri yapay zeka teknolojileri Stanford Üniversitesi’nde gerçekleşen okuma testi sonun da insanların aldığı puan’dan daha yüksek bir puan alarak İnsanların aldığı puan’dan daha yükseğini aldı ve İnsanları geçmeyi başardı.
İnsalık bugüne kadar Stanford Üniversitesi’nin düzenlediği okuma testin’den 82.304 puan almayı başarabilmişti.


Lakin Yeni yapılan bu Otomatik okumanın belirleyici ölçütlerinin değerlendirildiği yarışma dan AliBaba’nın bu yapılan okuma testi 82.440 puan aldı ve yapay zeka bir kez daha insanlığın aldığı bu okuma puanını geçti.

AliBabanın testin’den sonra Microsoft, aldığı puanla AliBabayı’da geçti.
Redmond tarafından geliştirilen yapay zeka teknolojisi tam olarak 82.650 puan aldı ve rekoru kırmış oldu.

Yapılan testler sonucun da AliBaba’nın baş Bilim insanı Luo Si, bu teknolojinin farklı alanlarda da kullanılabileceğini ve faydalanabileceğini belirtti.
Ardından Şi, Müşteri Hizmetleri ve Danışma servislerini de potansiyel kullanım olanakları olarak örnek verdi.

Yani Müşteri Hizmetlerin de artık zeka teknolojisi olabileceğini söylüyor bu olasılıkla artık bu Teknolojiler Kurumlar da çalışabileceğini ve insanlığı bu alanda da geçmeyi planlıyor..

Haberimizin detayı bu kadar beğendiyseniz paylaşmayı ve düşüncelerinizi yazmayı unutmayınız.

Hangi puanı vermeyi uygun görüyorsunuz?
[Total: 0 Average: 0]

Yazar: Erdem Dönmez

Yaşım 22 teknoloji ve bilim ile 10 yaşından beri ilgileniyorum. Web tasarım , Programlama , Oyun Programlama , Kodlama gibi yeteneklere sahibim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir